Żyjące ogrodzenie Poznań z krzewów liściastych bądź iglastych, niskie bądź wysokie? Które ogrodzenie będzie najbardziej odpowiednie do naszego skweru? A jak je posadzić oraz pielęgnować?

Zielone ogrodzenie Poznań z krzewów liściastych czy iglastych, niskopienne bądź wysokie? Jakie płot będzie najlepsze do naszego ogrodu? A w jaki sposób je usadowić w gruncie i pielęgnować?

Trudno przeceniać zalety zielonego ogrodzenia. Ozdabia botanik, ochrania nas przed ulicznym zgiełkiem, kurzem, spalinami, jak również wzrokiem sąsiadów. Wytwarza miły cień, daje kryjówkę ptakom. Żywopłot osłabia siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, jakie są za litym murem ogrodzeniowym. Aczkolwiek przed jego instalacją musimy postanowić, jaką funkcję ma spełniać w ogrodzie. Czy ma nas oddzielić od sąsiada, czy zastępować ogrodzenie, bądź pomóc w podziale skweru na mniejsze części oraz stworzeniu przytulnych zaułków? Powinniśmy również postanowić, jaką płot będzie miało docelową wielkość. Od tego zależy wybór gatunku drzewa czy też krzaku.

Dużą zaletą ogrodzeń z drewek a także krzewów iglastych jest ich trwała zieleń. Podczas jak szpalery z gatunków zrzucających liście zimą staną się ażurowe, z iglaków w dalszym ciągu skutecznie maskują nas przed wzrokiem ciekawskich.

Dominuje opinia, iż najlepsze na tego typu żywopłoty są tuje o kolumnowym pokroju, np. klasy „Smaragd” tudzież „Spiralis”, które bez przycinania trwają wąski kształt. Podczas gdy zdobędą odpowiednią wielkość skracamy je od góry.

Pozostałe iglaki, np. cisy bądź świerki potrzebują regularnego strzyżenia.

Na zielone sztachety PVC preferujemy iglaki wytrzymałe na ziąb. Wrażliwe tuje orientalne a także cyprysiki Lawsona zdołają przemarzać. Słabością takich nasadzeń jest całkiem znaczna cena. Rekompensują ją niezaprzeczalne zalety: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie trzeba ich nagminnie ciąć.

Na zielone płot z drzew liściastych wybieramy rodzaje, jakie mają uniesione pędy i odpowiednio się rozkrzewiają po przycięciu. W tej funkcji najprawidłowiej sprawdzają się odporne na mrozy buki a także graby.

Takie drzewka, regularnie strzyżone, dobrze gęstnieją, z tego powodu pozyskane z nich zielone ogrodzenia Poznań, zdołają zastąpić wysokie ogrodzenia Poznań. Jeśli wyselekcjonujemy rodzaje z kolcami, takie jak igliczna czy robinia, wówczas przez ogrodzenie Poznań nie przedostanie się ani człek, ani zwierzak.

Zależnie od siły przyrostu danego gatunku mamy z nich zielone ogrodzenia Poznań o wielorakiej wielkości. Małe (30-60cm) szpalery z berberysów służą za obramowanie rabat tudzież ścieżek, wydzielają od siebie poszczególne części skweru. Takie dekoracyjne ogrodzenia prezentują się najakuratniej, gdy je systematycznie strzyżemy.

Z gatunków osiągających większe wymiary, jak na przykład ligustr, leszczyna czy jaśminowce, możemy pozyskać dość pokaźne zielone ogrodzenia wysokości 1,5 – 2m. Jeśli mają separować park od ulicy, strzyżemy je nadając regularny kształt.

Jak posadzimy z nich zielone ogrodzenie w głębi parku, zdołamy je prowadzić w formie swobodnej.

Bez przycinania rozkrzewiają się w szerokim zakresie, podkreślając naturalistyczny charakter tej części skweru. To rozwiązanie zdaje poprawnie egzamin też w przypadku krzewów olśniewająco kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków czy żylistków. Chociaż te gatunki można również strzyc, natomiast wtenczas o wiele lepiej kwitną.

Na zielone ogrodzenia Poznań zalecane są również krzewy zimozielone.

Spośród tej grupy roślin na ogrodzenia najodpowiedniej sprawdza się u nas bukszpan, jak również ostrokrzew Meservy. Jednakże i one po ostrych zimach bywają nieraz oszpecone przez liście. Na zachodzie Europy kultowe są zielone sztachety plastikowe z laurowiśni względnie zimozielonych typów berberysów. Na nieszczęście , w naszych warunkach klimatycznych ich listowie notorycznie brązowieją z powodu mrozów. W takim razie, jeśli już zdecydujemy się na taki parkan, powinien być on mały (do 60-80cm), żeby można go było osłonić na zimę agrowłókniną i bez trudu wyjąć zaschnięte części.

Jeżeli pragniemy uzyskać szczególnie dekoracyjny parkan, warto posadzić naprzemiennie dwie lub trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Podczas gdy konstytuujemy zielony płot spośród gatunków zrzucających listki na zimę, zyskownie jest obsadzić go drugim, niewielkim, np. spośród iglaków względnie zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd posiadają zielone sztachety z PCV strzyżone z wyobraźnią- z falistą linką „grzbietu” bądź wystrzyżonymi wieżyczkami. Należy im jednak poświecić sporo czasu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s