Wierzba urośnie nawet z patyka gałęzi.

Wierzba wypuści nawet spośród patyka gałęzi.

Mając na uwadze to, powinniśmy dzięki niej stworzyć fantastyczne odmiany żywopłotów. Ze względu na to nasz płot nabędzie rzadki wygląd oraz będzie się promować pośród ogrodzeń w okolicy.

Rosnące na polach oraz podmokłych łąkach wierzby od jakiegoś czasu zagościły w naszych parkach. Umiłowaliśmy je poprzez naturę oraz wiosenne koty. Nie są kłopotliwe, pożądają jeno sporo wody i nieco słońca. Dogodzą się nieomal dowolną glebą.

Niewiele roślin podoła także tak samo błyskawicznie pobudzać stracone pędy i odrośle. Wierzby nader bezproblemowo odtwarzają także osobisty system korzeniowy. Wystarczy, iż ścięty lub nawet ułamany patyk zanurzony w deszczowej glebie po kilku tygodniach ukorzeni się i poda zaczątek nowemu drzewu. Wybitna osoba wpadła na myśl, ażeby z wierzb robić zaplatane przęsła w płocie czy też płoty zatopione liśćmi. Pewnie wskazane jest posiadać tak innowacyjne płot. Najlepiej do wybudowania takiego parkanu wykorzystać następujące rodzaje wierzb:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), nazywana konopianką, oraz jej liczne mieszanki (np. Salix x smithiana)
wierzba bzowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Każde te gatunki wierzby na ogrodzenia mają nieco izomorficznych własności:

rodzą prostolinijne, długie oraz niesłychanie sprężyste pędy – na skutek tego można bez trudu kształtować postać ogrodzenia;
prędko odrastają po ścięciu- w krótkim terminie możemy wypleść skończone przęsło na płot;
niebywale bez trudu się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej umiejętności do montażu takiego płotu wykonanego z wierzby.

Jak posiadamy już idee na formę ogrodzenia, musimy zakupić akuratne wierzbowe gałęzie na ogrodzenie. Niestety, wyszukanie ich w przesłankach normalnych jest problematyczne, gdyż dziko rosnące krzaki okazjonalnie emitują bardzo długie a zarazem proste pędy. Najpoprawniej jest przewidzieć autorską miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na skutek będzie trzeba poczekać nieco latek.

W celu ujęcia plantacji wierzby na płot wyłońmy najpierw pozycję w ogrodzie, ździebko przez nas uczęszczane i w żadnym wypadku zauważalne.Wiosenką, w marcu bądź w kwietniu, posadźmy tam sadzonki, z jakich wyrosną tzw. rośliny mateczne.

W charakterze flanc zastosujmy zdrewniałe wierzbowe jednoletnie gałązki rozciągłości 25-30 cm, jakie zdołamy zdobyć z dziko rosnących roślin. Nim zasadzimy trzeba je zanurzyć na 24 h w głębi, ażeby się odpowiednio napiły, po czym wkopać w ziemię, właściwie ażeby wystawał wyłącznie ostatni pąk. Musimy pamiętać, iż rośliny migiem się grubieją, tym samym powinny dojrzewać w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok lub dwa uprawniamy roślinom swobodnie dojrzewać, po czym ścinamy je| na stopień około 20cm.
Wówczas po tym zabiegu wypuszczą prawdziwe, proste pędy, których wiosenką nowego roku zdołamy wykorzystać do budowy naszego ogrodzenia. Jednoroczne pędy nieczęsto przekraczają 2m, przeto na dłuższe musimy zaczekać chociaż jeszcze dwanaście miesięcy.

Z jednej rośliny uzyskamy od kilku do kilkunastu witek, jakie można wykorzystać do wyplecenia ogrodzenia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s